Alimentárny lymfóm u mačiek

Lymfóm tráviaceho traktu je najčastejší typ lymfómu, ktorý sa diagnostikuje u mačiek. Vyskytuje sa nezávisle na plemene a pohlaví, väčšinou u zvierat starších ako 9 rokov. Je jednou z hlavných príčin nálezu hyperkalcémie pri vyšetrení krvi. 

Vyššie riziko výskytu je u mačiek infikovaných FELV alebo FIV vírusom. Príznaky môžu pretrvávať týždne až mesiace a väčšinou sú nešpecifické napr.: strata hmotnosti, nechutenstvo, intermitentné zvracanie, hnačka, konstipácia, výskyt čerstvej alebo natrávenej krvi v stolici. Je veľmi dôležité vylúčiť iné ochorenia, ktoré môžu mať podobné klinické príznaky- vnútorné parazity, bakteriálny infekt čreva, IBD, intoleranciu krmiva. V diagnostike ochorenia je nápomocné vyšetrenie krvi, RTG a USG vyšetrenie. 

Definitívna diagnóza sa stanoví až zaslaním vzorky z postihnutej časti čreva na špecializované histopatologické vyšetrenie. Prognóza závisí od štádia, v ktorom sa nádor nachádza a včasnosti diagnostiky. V ojedinelých prípadoch je možné chirurgické odstránenie, štandardným spôsobom liečby je chemoterapia. Doba prežitia po absolvovaní chemoterapie je v priemere 1-2 roky.

Alimentárny/gastrointestinálny (GI) lymfóm u mačiek

Lymfóm je jeden z najčastejších maligných nádorov u mačiek. Vyskytuje sa predovšetkým ako lymfóm tráviaceho traktu. Ide o ochorenie lymfatického systému, kde cieľovými bunkami sú T- a B-lymfocyty.

Gastrointestinálny (GI) lymfóm postihuje najčastejšie tenké črevo (50-80%) a žalúdok (25%), hrubé črevo ale aj pečeň a lymfatické uzliny v brušnej dutine. Môže sa vyskytovať vo forme ložiskových nádorov, ktoré sa objavujú a rastú v určitých miestach, alebo ako difúzny rast, čo spôsobuje celkové zhrubnutie črevných slučiek.

Možné príčiny

Presné príčiny GI lymfómu u mačiek nie sú známe, aj keď dedičnosť je všeobecne považovaná za najdôležitejší faktor. K ďalším vplyvom, ktoré môžu spôsobiť GI lymfóm patrí vírus mačacej leukémie (FeLV), čo vyvoláva celkové riziko lymfómov (viac ako 60 krát), alebo mačacej imunodeficiencie (FIV).

Nedávne štúdie ukázali, že mačky vystavované tabakovému dymu, majú zvýšené riziko GI lymfómu.

Príznaky a diagnostika

GI lymfóm sa vyskytuje prevažne u starších mačiek, od 9 do 13 rokov, a najčastejšie postihuje tenké črevo.

Môžu byť pozorované tieto príznaky:

• strata chuti do jedla alebo náhly úbytok hmotnosti

• podráždenosť

• zvracanie, hnačka

• letargia

• bolestivosť brušnej dutiny

• odmietanie kontaktu s ostatnými členmi domácnosti

• príp. na pohľad zväčšené brucho

K diagnostike je potrebná anamnéza prichádzajúcich klinických problémov a klinické vyšetrenie mačky. Počas palpácie (prehmatania) brušnej dutiny je niekedy možné lokalizovať tuho-elastický útvar nepravidelného tvaru. Ak je podozrenie na GI lymfóm, je potrebná ďalšia diagnostika - RTG, USG, kompletné vyšetrenie krvi... Definitívna diagnostika je možná len na základe histopatologického vyšetrenia vzorky postihnutého tkaniva počas celkovej anestézie.

Možnosti liečby

Lymfóm je jedným z najviac vnímavých druhov rakoviny k chemoterapii. U niektorých mačiek sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky ako nevoľnosť a zvracanie. Mačky ale všeobecne znášajú chemoterapiu oveľa lepšie ako ľudia.

Niekedy nádory môžu rásť do veľkosti, ktorá spôsobuje prekážku v tráviacom trakte. To je potenciálne život ohrozujúci stav a vyžaduje si okamžitý chirurgický zákrok, pokiaľ je to možné.

Prognóza

Ak sa nelieči, mačací lymfóm môže spôsobiť smrť v priebehu 4-6 týždňov. Ak je liečba zahájená okamžite, recidívy sú veľmi vysoké. Aj mačky, ktoré priaznivo reagovali na chemoterapiu, budú mať recidívu do jedného roka od stanovenia diagnózy (prežívateľnosť mačiek po chemoterapii je priemerne 7-10mesiacov). Druhý krát nasadená chemoterapia je oveľa menej účinná. Len malé percento mačiek sa dožíva viac ako 14- 15 mesiacov od stanovenia diagnózy.