Fibrosakróm mačiek

Fibrosarkóm mačiek

Fibrosarkóm je agresívny typ zhubného nádoru, ktorý vyrastá zo spojivového tkaniva. V mieste výskytu má tendenciu rásť rýchlo a agresívne, s prerastaním do okolitého tkaniva, najmä do svaloviny. Metastázy tvorí zriedkavo. Riziko vzniku fibrosarkómu je vyššie u :

• zvierat nakazených vírusom FELV

• zvierat vo vyššom veku

• zvierat, ktoré sú vakcinované proti felinnej leukémii a proti besnote vakcínami s obsahom adjuvansu na báze hliníka. Tento môže u niektorých jedincov vyvolať najprv zápalovú reakciu v mieste vpichu, neskôr nádorové bujnenie tkaniva

Klinické príznaky:

Fibrosarkóm býva primárne lokalizovaný na trupe, ale aj na krku, nohách, ušniciach a v dutine ústnej.

V počiatočnom štádiu sa môže javiť ako slabo ohraničený opuch tkaniva, pričom bolestivosť je individuálna.

V pokročilom štádiu sú nádorové zmeny rôznej veľkosti / v priemere 1,5 - 15cm /, niekedy s prítomnosťou nekrotického / odumretého / tkaniva.

Fibrosarkómy na končatinách spôsobujú opuch a krívanie.

Mačky s fibrosarkómom v dutine ústnej majú často problém s prehĺtaním, zvýšeným slinotokom a zápachom z papuľky.

V pokročilom štádiu ochorenia sa u mačky môže prejaviť strata hmotnosti, nechutenstvo a letargia.

Diagnostika:

Základné testy, ako vyšetrenie krvi a moču, slúžia na zhodnotenie celkového zdravotného stavu zvieraťa. Z hľadiska diagnostiky sú dôležité vyšetrenia RTG, USG a aspiračná cytológia nádorovej zmeny. Definitívna diagnóza sa stanoví na základe histopatologického vyšetrenia vzorky tkaniva nádoru, odobratej počas chirurgického zákroku.

Prognóza:

Závisí od lokalizácie nádoru a štádia ochorenia v ktorom sa zachytí. Metódou terapie je chirurgické odstránenie nádorového tkaniva, radiačná terapia a chemoterapia. Priemerná dĺžka prežitia je 2-3 roky.