Hypertyreóza mačiek
Hypertyreóza je ochorenie štítnej žľazy, pri ktorom v krvi cirkuluje nadmerné množstvo tyroidného hormónu. U 98% mačiek je príčinou nezhubný nádor tzv. adenóm. Ochorenie sa vyskytuje u mačiek stredného až vyššieho veku, nezávisle na plemene a pohlaví.
Klinické prejavy sú: strata hmotnosti pri zachovanom až zvýšenom apetíte, zhoršenie kvality srsti, zvracanie, hnačka, tachykardia, nervozita príp. hyperaktivita, nadmerné pitie a močenie.
Pri klinickom vyšetrení sa u mačky s hypertyreózou môže zistiť zrýchlené dýchanie, zvýšená srdcová frekvencia, zvýšený krvný tlak, strata svalovej hmoty a niekedy hmatné zväčšenie štítnej žľazy na krku. Z hľadiska diagnostiky je dôležité stanovenie parametrov štítnej žľazy v krvi. Na zhodnotenie celkového zdravotného stavu sú potrebné aj vyšetrenie srdca a obličiek, keďže samotné ochorenie štítnej žľazy môže ovplyvniť viacero orgánových systémov.
V súčasnosti existujú 3 spôsoby terapie hypertyreózy: medikamentózna, radiačná a chirurgická. Voľba vhodnej terapie závisí od veku mačky, pridružených ochorení a finančných možností majiteľa.
Medikamentózna terapia: spočíva v doživotnom podávaní liekov, ktoré blokujú nadprodukciu hormónov štítnej žľazy. V našich podmienkach je najčastejšie používanou terapiou.
Radiačná terapia: zvieraťu sa podá malé množstvo rádioaktívneho jódu, ktorý zničí nadmerne funkčnú časť štítnej žľazy. Táto metóda si vyžaduje špeciálne podmienky a vykonáva ju len niekoľko pracovísk na svete.
Thyroidektómia: je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni celá štítna žľaza. Vyžaduje si skúseného chirurga, vzhľadom na náročnosť a možné komplikácie.