Ušný svrab mačiek

Ušný svrab mačiek - Otodectes cynotis


Otodectes je roztoč, ktorý sa vyskytuje u mačiek, psov, králikov a fretiek. Žije vo zukovode, ale môžeme ho nájsť aj na povrchu kože tela. Celý jeho vývojový cyklus prebieha na hostiteľovi, určitý čas dokáže prežiť aj v prostredí. Ochorenie je vysoko infekčné, zvieratá sa nakazia vzájomným kontaktom.

Ušný roztoč je najčastejou príčinou infekcie zvukovodov u zvierat. Po blche, je druhým najčastejším vonkajším parazitom zvierat. S infekciou sa stretávame prevažne u mačiatok a mačiek žijúcich vo vonkajšom prostredí, nakaziť sa môže mačka v akomkoľvek veku. Klinické prejavy ochorenie závisia od závažnosti infekcie:

  • Svrbenie uší a trasenie hlavou
  • Hnedočierny ušný cerumen
  • Ložiská s vypadanou srsťou, ako následok nadmerného škrabania a olizovania sa
  • Chrasty a poranenia kože v okolí uší a na ušniciach
  • Hematóm ušnice, ktorý vzniká z dôvodu praskania ciev, následkom intenzívneho škrabania sa

Kožné zmeny sa najčastejšie vyskytujú na hlave a krku, ale môžu postihnúť aj iné časti tela.

Diagnóza sa stanoví vyšetrením vzorky ušného mazu pod mikroskopom.

Základom terapie roztočov, je ošetriť všetky zvieratá, ktoré sú spolu v kontakte. Dĺžka terapie musí trvať aspoň 3 týždne, kvôli dĺžke vývojového cyklu roztoča. Spolu so zvieratami je potrebné dezinfikovať aj prostredie, v ktorom žijú.

Ušný roztoč môže u citlivých ľudí spôsobiť vznik svrbivých vyrážok. Tento problém sa vyrieši po ošetrení zvierat v domácnosti, ktoré sú zdrojom parazita.