Odčervenie mačiatok

21.01.2017

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o informáciu ( všade sa dočítam niečo iné :-) ) koľko dní pred 2. (pre)očkovaním mačiatka, by sa malo i druhý krát odčerviť.

Odpoveď: Ešte stále sa zvykne tradovať najčastejšia schéma: od narodenia do 3 mesiacov života podávať pastu/tabletu proti vnútorným parazitom každé 2 týždne. Potom 1x / 3 mesiace. Ideálny postup je ale dať vyšetriť trus mačiatka na parazity (zbierať z každej stolice kus, cca objem lieskový orech, počas 3-4 za sebou nasledujúcich dní - všetko do jednej nádobky, uskladniť v chlade). Koprologické vyšetrenie robí veterinár priamo na svojom pracovisku, alebo odosiela do laboratória. Pokiaľ je výsledok negatívny, nie je potrebné v tom čase podávať prípravky proti vnútorným parazitom. Ak bude nález nejakého druhu endoparazita - veterinár stanoví cielený terapeutický postup, ktorý zväčša trvá niekoľko dní až týždňov. Bežné endoparazitiká v preventívnych dávkach len redukujú množstvo parazitov v tráviacom trakte a dokonca ich účinné látky proti niektorým parazitom vôbec neúčinkujú.
Z tohto vyplýva aj závislosť podanie endoparazitiká s vakcináciou. Ak je mačiatko zdravé a nie je premorené parazitmi nevadí, keď sa vakcínuje v deň pred alebo po podaní lieku. Ak má vnútorné parazity a hlavne viac, pri takejto kombinácii by sa organizmus mohol zrútiť. Veterinár by mal stanoviť konkrétny postup vakcinačnej schémy a odčervenia v závislosti na veku mačiatka, zdravotného stavu, koprologického vyšetrenia a či bude mačička chodiť aj von.